Google Lighthouse چیست؟ نگاهی به عملکرد جستجوگر وب سایت Google

Google Lighthouse چیست؟ نگاهی به عملکرد جستجوگر وب سایت Google

Google Lighthouse چیست؟ نگاهی به عملکرد جستجوگر وب سایت Google


هنگامی که برای تجارت خود وب سایتی می سازید ، یکی از اهداف اصلی شما باید اطمینان از مطابقت با استانداردهای Google باشد. شما می خواهید محتوای وب شما در نتایج جستجوی Google رتبه بندی شود ، و برای این اتفاق باید الگوریتم های Google را برآورده کند.اگر در شهر قم زندگی می کنید و به دنبال طراحی سایت در قم هستید قم سایت می تواند برای شما انتخاب مناسبی باشد.

اما با محرمانه بودن گوگل در مورد نحوه کار الگوریتم ها ، چگونه می توانید بدانید که چه چیزی را در سایت خود اصلاح کنید؟ شما می توانید روش های بهینه سازی موتور جستجو (SEO) را دنبال کنید ، اما اگر بخواهید نگاه دقیق تری به وضعیت داشته باشید چه می کنید؟

خوشبختانه راهی وجود دارد که شما می توانید این ظاهر را بدست آورید. Google Lighthouse برنامه ای است که اساساً به شما امکان می دهد از طریق الگوریتم های Google به وب سایت خود نگاه کنید ، به شما این امکان را می دهد که عملکرد وب سایت شما در مورد چیدمان فنی و سرعت صفحه را ببینید.

اما Google Lighthouse چیست و دقیقاً چگونه کار می کند؟

برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید.

Google Lighthouse چیست؟

قبل از ورود به مورد دیگری ، می خواهیم ابتدا به این سوال پاسخ دهیم: Google Lighthouse چیست؟

Lighthouse ابزاری خودکار و رایگان است که توسط Google اجرا می شود . و تجربه کاربری صفحات وب را حسابرسی می کند. مانند ساختمانی که برای آن نامگذاری شده است ، می تواند نواحی سایتی را که نیاز به بهسازی دارند ، روشن کند.

Lighthouse ابزاری است که می توانید با استفاده از آن سایت ببینید که سایت شما تجربه منفی برای کاربران و Google ایجاد می کند. به منظور محاسبه شرایط مشترک دنیای واقعی ، لایت هاوس بارگیری صفحه شما را با اتصال ناپایدار 3G شبیه سازی می کند.

وقتی URL سایت خود را از طریق Lighthouse اجرا می کنید ، بازخورد مربوط به انواع ویژگی های مختلف سایت را که ممکن است نیاز به بهبود داشته باشند ، باز می گرداند. به عنوان مثال ، اگر بارگیری صفحه شما خیلی طولانی می شود یا به اندازه کافی مناسب تلفن همراه نیست ، Lighthouse این مسئله را به شما نشان می دهد.

Google Lighthouse چه اندازه گیری می کند؟

Lighthouse می تواند معیارهای مختلفی را در وب سایت شما بسنجد تا تصویری جامع از تجربه کلی کاربر ایجاد کند. در اینجا خلاصه ای از موارد اصلی است که فانوس دریایی در وب سایت شما اندازه گیری خواهد کرد.

معیارهای عملکرد

Lighthouse دو نوع اصلی از معیارها را اندازه گیری می کند – معیارهای عملکرد و معیارهای سئو. معیارهای عملکرد عمدتا به روند بارگیری صفحه مربوط می شوند و شامل موارد زیر هستند:

CLS:Cumulative layout shift (CLS) اندازه گیری می کند که چند بار صفحه آرایی هنگام بارگیری تغییر مکان می دهد (باعث می شود عناصر صفحه به مکان های مختلف پرش شوند).

 FCP: First contentful paint (FCP) مدت زمان لازم برای بارگیری اولین قطعه از محتوای مدل شی object سند (DOM) را برای یک صفحه اندازه گیری می کند.

Largest contentful paint (LCP)  : مدت زمان لازم برای بارگیری بزرگترین عنصر در یک صفحه را اندازه گیری می کند. اگر یک صفحه بیشتر از متن تشکیل شده باشد اما شامل یک ویدیو نیز باشد ، فیلم احتمالاً عنصری است که LCP اندازه گیری می کند.

 Speed index: شاخص سرعت اندازه گیری مدت زمانی است که برای نمایش عناصر بصری یک صفحه طول می کشد (مانند این که ، چگونه سریع می توانید آنها را مشاهده کنید ، نه اینکه چگونه سریع می توانید با آنها تعامل کنید).

 TTI: Time to interactive (TTI) معیار اندازه گیری مدت زمانی است که کاربران می توانند روی عناصر موجود در یک صفحه کلیک کرده و با آنها تعامل داشته باشند.

Total blocking time (TBT) :  اساساً معیار اندازه گیری مدت زمان بارگیری کامل صفحه از ابتدا تا انتها است. به طور خاص ، این مدت زمان بین FCP و TTI را اندازه گیری می کند.

هر یک از این معیارها تصویری از تجربه بارگیری سایت شما را به Google ارائه می دهد. به عنوان مثال ، اگر TTI شما بیش از حد طولانی شود ، به این معنی است که شما کاربران را مجبور خواهید کرد بدون پاسخ دادن به آن ، روی محتوا کلیک کنند ، که کاملاً ناامیدکننده است و تجربه کاربری بدی را ایجاد می کند.

معیارهای سئو

در حالی که معیارهای عملکرد به موضوعات مربوط به تجربه بارگیری فوری یک صفحه می پردازند ، معیارهای سئو بر روی مواردی تأثیر می گذارند که بر رتبه بندی گوگل و بازدید سایت تأثیر دارند. برای سئو سایت در قم می توانید روی ما حساب کنید.

در اینجا برخی از اصلی ترین موارد ذکر شده است:

Valid robots.txt: فایل txt شما – که به الگوریتم های خزنده Google می گوید کدام سایت را در سایتی پیوند می دهد – می تواند به درستی قالب بندی شود تا Google بتواند آن را بخواند.

برچسب های alt تصویر: تصاویر باید هر زمان ممکن دارای برچسب های alt باشند ، که توصیفی از تصویر را ارائه می دهند و به Google راهی برای تقسیم بندی آن در رتبه بندی جستجو می دهند.

سازگاری با موبایل: Google صفحات را بر اساس قالب موبایل آنها رتبه بندی می کند ، بنابراین اگر می خواهید در نتایج جستجو نشان داده شود ، سایت شما باید برای موبایل مناسب باشد.

شرح عنوان و متا: صفحات سایت شما باید دارای برچسب عنوان بهینه شده و توضیحات متا باشند تا گوگل در نتایج جستجو نمایش داده شود.

افزونه های ناخواسته: Lighthouse هرگونه افزونه ناخواسته مانند جاوا یا فلش را که می تواند بر تجربه کاربر تأثیر منفی بگذارد ، بررسی می کند.

با بهینه سازی برای این معیارها ، می توانید در نتایج جستجوی Google امتیاز بیشتری کسب کنید ، به کاربران بیشتری دسترسی پیدا کنید و از رقابت بهتر عمل کنید.

نحوه استفاده از Google Lighthouse

اگر فکر می کنید که چگونه می توانید از Google Lighthouse استفاده کنید ، خوش شانس هستید – این یک روند ساده و آسان است. برای شروع ، صفحه ای را که می خواهید حسابرسی کنید مشخص کنید و از Chrome به عنوان مرورگر مورد نظر خود استفاده کنید. پس از آماده شدن ، مراحل زیر را انجام دهید:

در Google Chrome ، از URL که می خواهید حسابرسی کنید بازدید کنید

Google Lighthouse چیست؟ نگاهی به عملکرد جستجوگر وب سایت Google

در جایی از صفحه کلیک راست کرده و ” Inspect ” را انتخاب کنید. در بالای پنجره باز شده ، چندین برگه مشاهده خواهید کرد ، شروع با ” ” Elements.

Google Lighthouse چیست؟ نگاهی به عملکرد جستجوگر وب سایت Google

برای دیدن لیست کشویی سایر برگه ها ، روی فلش در انتهای سمت راست نوار برگه کلیک کنید و “Lighthouse” را انتخاب کنید.

Google Lighthouse چیست؟ نگاهی به عملکرد جستجوگر وب سایت Google

در پایین پنجره ، “تلفن همراه” یا “دسک تاپ” را انتخاب کنید.

Google Lighthouse چیست؟ نگاهی به عملکرد جستجوگر وب سایت Google

روی دکمه ” Generate report ” کلیک کنید و حدود 30 ثانیه منتظر نتایج خود باشید.

Google Lighthouse چیست؟ نگاهی به عملکرد جستجوگر وب سایت Google

وقتی این مراحل را دنبال کنید ، گزارش کاملی از عملکرد سایت و سئو سایت و همچنین قابلیت دسترسی و بهترین روش ها را دریافت خواهید کرد. از آنجا ، می توانید آنچه را که یاد گرفته اید بردارید و برای به دست آوردن نتایج بهتر ، دوباره بهینه سازی وب سایت خود را شروع کنید!

با استفاده از خدمات SEO ما ، می توانید برای کار کردن همه بازخوردهای Lighthouse خود کمک کنید. ما به شما کمک می کنیم از تمام ویژگی های Lighthouse ذکر شده در بالا بهره کافی را ببرید و سپس وب سایت شما را برای دستیابی به نتایج بهتر بهینه می کنیم.

ما می توانیم در زمینه های مختلف از جمله دیجیتال مارکتینگ در قم به شما کمک کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *